Вівторок
07.04.2020
07:37
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів записів
Друзі сайту
Відділ освіти Липоводолинської РДА
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Московський НВК Липоводолинської районної ради Сумської о...

Експозиція «Життя, віддане народові»

     «Хто не  знає  свого  минулого  –  не  вартий  майбутнього»  –  ці  слова

     М. Рильского є епіграфом до експозиційної виставки «Життя віддане народові», яка стала результатом проектної діяльності учня навчального закладу  Гаркавого Юрія.

     Вона покликана представити творчий портрет та зберегти пам’ять для майбутніх поколінь про незаслужено забутого нашого земляка – художника і поета, засновника Сумського художнього музею Н. Х. Онацького.

     Своєрідним ліричним вступом до експозиції став вірш про життя, долю й митця, написаним самим учнем.

 

    Виставка містить хронологію життя і діяльності Н. Х. Онацького, його «Автопортрет», написаний у 1909 році. На полотні зображено молодого, енергійного чоловіка, який нагадує постаті вільних козаків, з відкритим сміливим обличчям і твердим поглядом, з довгими вусами. Таким за духом був і сам митець. 

     Наступні фрагменти експозиції презентують різні грані таланту нашого земляка.  Одна з них – літературна. Його вірші зі збірки «Сестро мила, ясна зоре…» (вірші з-за грат) представлені у виставці, – є яскравим підтвердженням його літературного дарування.

     Н. Х. Онацький є засновником Сумського художнього музею, короткі відомості про який є наступною складовою експозицій. Серед музейних екземплярів є і мистецька спадщина його фундатора, що налічує понад триста творів живопису та графіки: пейзажів, натюрмортів, автопортретів.

     У експозиції представлені переважно роботи улюбленого жанру художника – пейзажі «Осінь. Кленове листя» (1919), «Курінь» (1914). У них автор органічно втілює в пейзажний простір звичайні буденні речі, або відтворює вигляд місць і архітектурних споруд, як на картині «Садиба Кадаржинської» (1919). Темою його творів були також краєвиди мальовничих куточків природи з бузком, мальвами або польовими квітами «Бузок» (1914). Це не тільки високохудожні твори мистецтва, але й свідки історії, у яких Онацький збагачує традиції національного пейзажу новими мотивами, відтворює невід’ємне від природи життя провінційної околиці.

     Матеріали експозиційної виставки використовуються для уроків, виховних годин, позакласних заходів.

     І сьогодні, коли нашому народові повертаються імена незаслужено забутих його синів, віриться, що ім’я Н. Х. Онацького займе належне місце на п’єдесталі художнього мистецтва та літератури.